Fialův mechanický betlém

                                                                   

Jeden z mechanických vyřezávaných betlémů Chomutovského amatérského řezbáře Josefa Fialy. Městečko, nápadně podobné Chomutovu, má 254 ručně vyřezávaných figurek z lipového dřeva, z toho 93 v pohybu. Vyroben v letech 1995 – 2000.

Betlém je v současné době v majetku pana Jaroslava Stejného, bývalého kastelána zámku Jezeří a Červený Hrádek, řezbáře a výtvarníka. Od března do listopadu roku 2014 byl umístěn v jeho Kadaňském Muzeu čarodějnic. Poté byl instalován do  pojízdné roubené chaloupky a v prosinci 2014 takto premiérově představen na Chomutovských vánočních trzích. Začátkem roku začne betlém putovat nejen po vlastech Českých ale hodláme ho představit i v zahraničí. O jeho aktuálním umístění Vás budeme informovat.

Josef FIALA

17. 3. 1943 – 11. 3. 2014

Vyřezávat začal v roce 1977 a to pouze hlavy čertů, čarodějnic, vojáků a jiných osobností.

Pak se pustil do loutek Spejbla, Hurvínka, Krakonoše, Švejka, ježibaby, vodníka i jiných pohádkových postaviček jako krteček, šmoulové a motýl Emanuel.

Jeho sen byl ,,Mechanický betlém", proto začal vyřezávat figurky na vodní pohon.

Postavičky byly pro betlém moc veliké, proto k nim vyřezal ještě draka, princeznu, rytíře, a jiné..aby vše mohl nainstaloval vnoučatům na zahradu.

V roce 1995 si začal plnit svůj sen a pustil se do výroby velkých mechanických betlémů.

Tento betlém dokončil v roce 2000 a má: 254 postaviček, z toho 93 je v pohybu.

V roce 2009 vyřezal (na žádost p. Stejného) ,,Mechanické čertovské peklo" s 71 čerty/ 58 v pohybu. Tento pekelný betlém je umístěn v Muzeu čertů v Úštěku.

Poslední dílo je z roku 2013 a opět čertovské (pro p. Stejného), a to: ,,Mechanický čertovský orloj" s 22 čerty který bývá střídavě umístěn  v Pekelných sklepích ve Žluticích a  Pekelných sklepích pod Špejcharem…


Betlém na Chomutovském náměstí.

Fotogalerie >>>